Ürodinami Testi Nedir?

Ürodinami idrar kaçırmanın varlığını, biçimini, mesane ve idrar yolunun fonksiyonlarını gösteren basınç ve akım değişikliklerini bilgisayar destekli cihazlarla ölçmek için kullanılan bir testtir.

Çok basit ve ağrısız bir yöntemedir. Çok ince bir sonda ile idrar torbasına sıvı verilirken basınç değişikleri kaydedilir. Makata yerleştirilen bir diğer ince sonda ile karın içi basıncı ölçülür. Mesane dolarken ve boşalırken basınçlar eşzamanlı ölçülür. Değişiklikler otomatik olarak kaydedilir. Bir takım manevralarla idrar kaçağı olup olmadığı test edilir.

Bu esnada sorulan sorularla idrar torbası hissiyatı ve işlevi hakkında fikir edinilir. Üretra fonksiyonları ölçülebilir. Sonunda işeme grafiği oluşturulup, idrar yolları ve kasları hakkında bilgilere ulaşılır. İdrar kaçırma tedavisinin faydalı olup olmadığı, ne kadar etkili olduğu, tedavi öncesi ve sonrasını karşılaştırmak, karışık tipte idrar kaçırmalarını net ortaya koymak için yapılır.

Ürodinami testi öncesinde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını, idrar yolunu etkileyen bir ilaç alıp almadığını, beslenme ve içecek alışkanlıkları kesinlikle sorgulanmalıdır.