Boşalmadan da Orgazm Olunabilir mi?

Genel kanı olarak, bir erkeğin cinsel ilişki sırasında ilişkinin son aşamasında bir şekilde menisini boşaltarak, orgazm yaşaması bir ilişkinin amacı ve döngüsü olarak bilinir.

Ancak sanılan aksine bir erkek boşalmadan da orgazm olmayı öğrenebilir ve de hayatına adapte edebilir desek, çoğu insana bu durum çok çılgınca gelebilir.Aslında bu uygulama insanlık tarihi kadar eskidir.  Çok eskilerden beri özellikle eski Çin medeniyetinde tanımlanan ve uygulanan bir felsefe( Taocu felsefe)  olmuştur.

Peki, insanlar neden ilişki sonrasında boşalmayı bir kenara bırakarak,  boşalmadan orgazm olmayı tercih etmişler, bu durumun faydası nedir aklımıza kocaman bir soru işareti belirecektir.  Bu tarz seks döngüsünün iddia edildiği gibi, doğurganlığı artırdığı, cinsel ilişkiyi daha zevkli kıldığı, fiziksel olarak daha güçlü ve sağlıklı olunduğu ne kadar doğrudur. Bazıları tarafından meniyi tutmanın cinsel enerjiyi yaşamın diğer alanlarına yönlendirmeye yardımcı olduğunu, aynı zamanda ruhsal sağlığı dengeye soktuğunu iddia etmişlerdir.

Menisini kontrol eden insanın kendini ruhsal açıdan da kontrol altına almasının daha kolay olduğu ifade edilmiştir.  Aynı zamanda bu teknik coitus rezervatus, seminal koruma, seksüel devamlılık adı altında da tanımlanmaktadır.  Tantrik ve Taocu seks felsefesinin ise ana öğretisidir.

Bu denetimle birlikte; zihinsel olarak yüksek özgüven ve öz denetim, daha düşük kaygı seviyesi ve depresyon, daha yüksek motivasyon, daha iyi hafıza ve konsantrasyon, fiziksek olarak daha enerjik yapıda olmak, daha güçlü kas yapısı, daha kalın saçlı olmak, artan sperm kalitesi gibi testosteron    yükselmesine bağlı etkiler, sosyal açıdan ise daha derin ilişkiler, daha güçlü yaşam enerjisine katkı sağlar.

Peki bu ifade edilen durumlar ile  kesin bilimsel bir temeli var mıdır ?  her ne kadar çok geniş serilerde yayınlar olmamak ile birlikte sınırlı sayıda destekleyen yayınlar mevcuttur.

Meni tutmanın herhangi bir zararı olabilir mi ?  hayır  bilinen bir zararı yoktur. Kronik prostatit gibi bazı prostata bağlı inflamatuar hastalık grubunda uygun olmayabilir.  Kendini iyi hissediyorsan devam edebilirsin.

Tabiî ki boşalmadan orgazm olma öğrenebilinecek bir süreçtir. Bunun için  çok fazla kas grupların kontrolüne ve nefes egzersizine sahip olmanız gerekir.  Erken boşalma tedavisinde, boşalma denetimi sağlamakta kullanılan egzersizlerde olduğu gibi öncelikle kegel egzersizleri yapma alışkanlığı edinmek gerekir. Esas olan ise boşalma anına varmadan pelvik kas gruplarını gevşetebilme yetisini kazanmak  ve nefes temposunu ayarlamaktan geçer.

Evet çok çabuk adapte olunacak bir durum değil, ilk başlarda zorlanılacak, kimi zamanda partner uyumu sağlamakta zorlanacaksınız. Yine de denemekte zarar gelmez. Yada ilişki sıklığınıza göre belli bir oran da boşalma sağlayabilmekte mümkündür. Örneğin beş ilişkinin birinde  gibi,

bu konuyla ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz ‘’ taoist secrets of love : cultivating male sexuel energy’’, ‘’the tao of healt,sex and longevity : a modern practical guide to the ancient way’’, ‘’tantric sex for men : making love a meditation’’ kitapların orijinallerini veya  var olan çevirilerini okuyabilirsiniz.