“İlişki Sonrası Titreme”

SORU: CİNSEL İLİŞKİ SONRASINDA TİTREME YAŞADIM
Selamlar, 47 yasinda bir erkeğim. Cinsel iliski süresini uzun tutmaya ozen gösterip genelde 1 defa bosalirim. Son iliskimizde boşaldigim anın hemen ardindan inanailmaz bir titreme ve kasılmalar oldu tum vucudum titremeyr başladı.Ilk kez yaşıyorum cok zevk aldım  fakat saglikla alakali  bir durum olabilir mi yoksa fazla zevkten mi kaynakli?

CEVAP: Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Paylaşmış olduğunuz duruma göre son derece sağlıklı ve yoğun bir orgazm olayı yaşamışsınız. Ne mutlu size ki, cinsel hayatınız yeterince tatminkar diyebiliriz. Saygılarımla.

SORU: İLİŞKİ SONRASI TİTREME
Merhaba. Öncelikle böyle bi imkan sunuldugu icin cok memnun oldum, ben yurtdısında okudugum icin zaruri sebepler dısında hastaneye gitmiyorum. Problemden bahsetmeden önce 22 yasînda bi erkek oldugumu belirtim (genelde bayanlardan duyuluyor bu problem) benim cinsel iliski ve masturbasyon sırasında ve sonrası bacaklarımda titreme oluyor ve bu artık buyuk problem olmaya basladî benim icin. Tanı olmasa bile neden olabilecegine dair dusunceleriniz ve durumu idare edecek tavsiyeleriniz olursa cok memnun olurum.
Detay olarak; 22 yasindayim boy 185 kilo 63. Haftada 3 gun hafif tempo kosuyorum (4 aydır koşuyorum, bu tireme problemi senelerden beri var.) yemek ve uyku duzenim normal denilebilir fazla masturbasyon aliskanligi ve sigara, alkol, madde bagimliligi yok psikolojik veya kalitimsal olabilecegini de dusunmuyorum. Genel olarak bacaklarimda bi rahatsızlıgım yok ve bu titreme sol bacagimda birazcik daha fazla gibi (şiddetli bi titreme degil ama fark edilebiliyor)

CEVAP: Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Cinsel ilişki ve mastürbasyon sonrası orgazm sırasında yoğun bacaklarda kasılmalar olduğunu, bu durumunun sizi rahatsız eder boyuta ulaştığını belirtmişsiniz. Orgazm esnasında kadınlarda daha belirgin olarak, her iki cinste kasılmalar, titremeler ve hatta kendini kaybetme durumları yaşanabilir. Orgazmın büyüklüğüne göre bu durum kişiden kişiye farklılık arz edebilir. Orgazm esnasında vücutta sempatik deşarj olur. Bu kasılmalar genelde genital, kasık, anal bölgelerde yoğun yaşanır. Bazı kişilerde bu kasılmalar daha yaygın bölgeleri kapsayabilir. Sizin kasılmalar uzun ve orgazm dışında da devam ediyorsa sorun olarak düşünülebilir. Ancak yazdığınız duruma göre normal bir durum olarak düşünmekteyim. Saygılarımla. (Op Dr Taner Çavumirza)