Hamilelikte Cinsel Yaşam

  Memeli türlerinin büyük bölümünde hamilelik süresince cinsel ilişki olmazken,  sadece; bazı maymun türü ve insanlarda bu dönem boyunca cinsel ilişki görülmektedir. Hamilelik boyunca kadınlar, karmaşık bir fiziksel, hormonal ve psikolojik durumlar yaşamaktadırlar. Bu değişimler her kadında farklı tepkilere neden olmakta ve cinsel dürtülerinde de farklılıklar oluşturmaktadır.

  Hamilelik boyunca çiftler; bebeğe zarar gelme korkusu, fiziksel rahatsızlık, cinsel ilgi kaybı, cinsel ilişkiye girmeyi becerememe ve cinsel çekiciliğin kaybolduğunu düşünerek genelde cinsel ilişkiden kaçınma eğilimde olurlar. Bazı kadınlar hamilelik sürecinde, zayıflamış cinsel ilgiden dolayı eşinin kendini aldatacağı korkusuna kapılıp, cinsel ilişkiye erkekten daha istekli olabilir. Erkeklerin bir kısmı, eşini hamilelik döneminde cinsel açıdan daha çekici bulabilir.

  Çiftlerin, hamilelik döneminin 32. haftasına kadar,  kadın doğumu hekimi tarafından aksi söylenmemişse sağlıklı bir cinsel ilişkileri olmasında sakınca yoktur. Kadının bu dönemde orgazm olmasında da herhangi bir zarar yoktur. Orgazmik kasılmaların erken doğuma, vajinal kanamalara yol açtığı doğru değildir. Ancak bu dönem içerisinde daha uygun pozisyonlarda ilişki tercih edilmeli ve zorlayıcı cinsel ilişkilerden kaçınmalıdır.