“Orgazm Olamıyorum. Ne Yapmalıyım?”

SORU: ORGAZM OLAMIYORUM, NE YAPMALIYIM?
Merhaba. Erkek arkadaşımla bir yıl kadar önce cinsel ilişkiye girdim fakat ilk yedi ay boyunca çok sancılı geçti. Sonrasında ağrı geçti fakat küçüklüğümden beri bacaklarımı sıkarak mastürbasyon yaptığımda bir orgazma ulaşırken elimle yaptığımda veya oral veya cinsel ilişki sırasında bir sona ulaşamıyorum.
Bu durum hem beni hem erkek arkadaşımı fazlasıyla üzüyor. İstanbul’da tedavi merkezlerine gitmeye hem çekiniyorum hem ücretinden ötürü gidemiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler (Rumuz: Gizli)

       CEVAP: Çiftler arasında görülen cinsel uyum problemi hiç de azımsanmayacak kadar çoktur. Orgazm ve uyarılma sorunu kadınlarda en sık görülen cinsel fonksiyon bozukluğudur. Daha önce yaşanmış olumsuz cinsel deneyimler, cinsel mitler, cinsel hayatı, olumsuz etkileyebilmektedir.
Önceden  ağrılı cinsel ilişkiniz olması, mastürbasyon esnasında kendinizi gergin hissetmeniz,  orgazm olabilme ve o anı yaşayıp, keyif almanızı engelliyor diye düşünüyorum. Cinsel ilişkiye başlamadan önce, bedenimizi gevşetmeyi, zihin olarak duruma odaklanmayı, korku ve endişelerden arınmayı gerektirir.
Aynı zamanda partnerinizin de , bu süreçte size  yardımcı olması ve cinsel hayatınızı açık yüreklilikle  sorunları paylaşmanız gerekir. Profesyonel olarak, cinsel terapi almaktan endişe duymayın. Gerek bireysel olarak, daha iyisi çift olarak terapi süreci başarıyı artırır. Saygılarımla. (Op. Dr. Taner ÇAVUMİRZA)

SORU: VAJİNAL SEKS İLE KLİTORAL ORGAZM MÜMKÜN MÜDÜR?
Merhaba ilk önce böle bir site yaptığınız için çok teşekkür ederim.
Benim merak ettiğim ve öğrenmek istediğim şu: Evli bir erkeğim. Eşimle birlikte olurken, eşimin boşalması için öncelikle ilişkiye girmemiz, ardından klitorise dilimle baskı yapmam gerekiyor. Bu her zaman böyle midir? Yoksa vajinal birleşme ile klitoral orgazm olunması mümkün müdür?

CEVAP: Öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Mutlu bir cinsel yaşam için  boşalma ve sonrasında  orgazm olmak, hiç kuşkusuz çok önemlidir. Kadınların bir çoğunda orgazm sorunu yaşanmaktadır. Orgazm olabilmek için partner yanında, kişinin kendisi de orgazm ulaşma için yapması gerekenler vardır. Buna rağmen bazı kadınların orgazm olamama sorunu devam edebilir. Kadınların orgazma ulaşma süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kadınlar cinsel ilişki eyleminde birkaç kez orgazm tecrübesi de yaşayabilir. Tanım olarak klitorel ve vajinal orgazm olarak tanımlansa da aslında yüzeyel ve derin orgazm tabirini kullanmak daha doğrudur. Cinsel ilişki öncesinde gerginliğin azaltılması, gerekirse ılık bir duş almak, gerginlik yüksekse gevşeme egzersizleri yapmak ve sekse 1 saat gibi bir zaman ayırmak daha uygundur. Cinsel ilişkiye iyice hazırlandıktan sonra, ön sevişme v.s  klitorise temas etmek daha doğrudur. İlişki esansında köprü uygulamaları ve uygun pozisyon seçilmesinde fayda vardır. Tabiki  seksi daha uzun devam etmek için erkeğin erken boşalma sorunu olmaması çok daha önemlidir. Saygılarımla. (Op. Dr. Taner Çavumirza)