“İlişki Sonrası Vajinada Şişlik”

SORU: İLİŞKİ SONRASI VAJİNADA ŞİŞLİK VE TİTREME
Selamlar, 24 yaşında genç bir kadınım, partnerim ise 49 yasında bir erkek. Kendisi biraz sert onun haricinde ilişki süremiz cok uzun. En az 2 saat hic durmadan ilişkiye giriyoruz ve her seferinde vajinamda şişlikler oluyor, ic kismi dışa dogru geliyor.
Cok uzun sürmesinden mi kaynaklı yoksa fazla zevkten mi? 6 ay once jinekologa gittim yumurtaliklarimda herhangi bir sikinti olmadığını belirtti. Bir de son iliskimiz de cok uzun surdu ve fazla zevkten mi bilmiyorum partnerim bosaldiktan sonra şoklanmis gibi titremeye basladi korktum kalp krizi geciriyor sandım, sizce normal mi? Ve bu vajina ve dudaklarının boyle sismesinin sebebi nedir?Yardimci olursaniz sevinirim. (Rumuz: Gizli)

CEVAP: Cinsel ilişki esnasında, kadınların  cinsel organlarında da kan akımı hızlanır. Aynı bir erkeğin penisinin sertleşmesi gibi kadınlarında  gerek dış genital organları (vulva, klitoris, labiumlar), gerekse orgazm anında vajina, rahim ağzı gibi iç genital organlarda genişleme  ve daha belirginleşmesi son derece normal ve fizyolojik bir durumdur. Uzun süreli cinsel ilişkiler travmatik, kaba, zorlayıcı olmadığı sürece sakınca oluşturmaz. Partnerinizin durumu ise yoğun bir orgazm halinin dışa vurumudur. Saygılarımla. (Op. Dr. Taner Çavumirza)